Srbija je 40. Evropski šampionat otvorila pobedom. Pred naletom „Orlova“ oružje je položila Letonija, 92:82.

Košarkaška reprezentacija Srbije sjajnom igrom došla do trijumfa nad Letonijom, 92:82 (21:24, 24:23, 20:13, 27:22).

Ni malo lak meč za „Orlove“, ali uz fantastičnu partiju Bogdanovića, koji je postigao 30 poena, Srbija je došla do velikog i značajnog trijumfa.

Veliku prevagu na stranu Srbije doneo je skok u napadu, kojim su naši košarkaši dolazili do velikog broja sekundarnih napada iz kojih su po pravilu pogađali. Na kraju pobeda izabranika Aleksandra Đorevia rezultatom 92:82.

Najefikasniji u taboru Srbije bio je Bogdan Bogdanović sa 30 poena, kapiten Milan Mačvan je zabeležio dabl-dabl, 14 poena i 10 skokova, dok je Marjanović ubacio 13. Treba istaći i partiju Stefana Jovića koji je zabeležio sedam asistencija.

Na drugoj strani, odlična partija braće Bertans – Dairis je postigao 23 poena i podelio šest asistencija, dok je Davis meč okončao sa 16. Kristaps Porzingis je postigao 18 poena, a uz to je zabeležio i četiri rampe.

Sjajno su meč otvorili Letonci, pogađali su sa distance Dairis Bertans i Janis Tima, dok su naši košarkaši tek nakon tri minuta uspeli da dođu do pogotka iz igre. Nakon duge dvojke starijeg Bertansa, Đorđević je bio primoran da zatraži tajm-aut (7:14).

Nakon minuta odmora, Bogdanović pogađa za tri, ali na suprotnoj strani uzvraća Dairis Bertans istom merom uz faul Birčevića. Pogocima sa linije slobodnih bacanja Letonci odlaze na maksimalnih +12 (22:10).

Međutim, prave srpski košarkaši seriju 8:0 i prilaze na svega -4. Posle trojke Bogdanovića u poslednjoj sekundi, nakon prvih deset minuta rezultat je 24:21 za Letoniju.

„Orlovi“ ulaze u pravi ritam već u drugoj četvrtini i stižu do prednosti, a siguran nastavak meča ekipi Aleksandra Đorđevića najpre je ukradenom loptom i poenima obezbedio Stefan Jović, a onda i Boban Marjanović silovitim zakucavanjem.

Na 1:39 Davis Berans prekida lošu seriju napada Letonaca, pogađa daleku trojku i približava svoju reprezentaciju na samo dva poena zaostatka. Već u sledećem napadu isti košarkaš sa distance ponovo donosi prednost Letoniji, ali Marko Gudurić poentira na drugoj strani.

Ipak, Žanis Peiners najpre pogađa oba slobodna bacanja, a onda u poslednjem napadu iz skoka poentira, pa je Letonija na veliku pauzu otišla sa dva poena prednosti – 45:47.

Već na startu drugog poluvremena Srbija sjajnom mini rolom Gudurića dolazi do prednosti, potom u minus fazi Porzingis, koji u vrlo kratkom vremenskom intervalu pravi dve lične greške i dolazi do četvrtog faula, koliko na drugoj strani ima i Lučić.

Srbija pogotkom Kuzmića uz faul dolazi do maksimalnih +6 (60:54). Na 2:04 pre kraja treće deonice Bagackis prinuđen da zatraži minut odmora. Bez Porzingisa, jako loše funkcioniše napad Letonaca.

Finiš četvrtine ponovo u znaku Peinersa koji vezuje četiri poena, ali još jedanput Bogdanović u poslednjim sekundama, ovoga puta za dva i pred poslednjih deset minuta rezultat je 65:60 za Srbiju.

Početak poslednje deonice obeležila je rastrzana igra na obe, koju je prekinuo Stefan Jović maestralnom asistencijom za Mačvana. Potom i Bogdanović na sjajan način prekida kontru Letonije „dva-na-jedan“, krade loptu Blumsu i na suprotnoj strani pogađa za svoj 21. poen i maksimalnih plus osam za „Orlove“, 73:65.

Vezuju D.Bertans i Porzingis pogotke za tri poena i Letonija na 3:14 pre kraja ima dva poena prednosti (75:73). Međutim, serija 7:0 Srbije – Jović pogađa „dva plus jedan“, potom je i Gudurić sjajno na drugi obruč poentirao i ponovo +5 za „Orlove, 80:75.

Na 1:07 pre kraja meč je ukradenom loptom prelomio Bogdan Bogdanović, što je i pogodica sa linije slobodnih bacanja materijalizovao (85:77), a „tačku na I“ stavio je trojkom na 39 sekundi pre kraja, 88:79.

Nervozni Letonci nisu bili u stanju da sportski podnesu poraz. Tima je namerno udario Lazića, zbog čega je kažnjen nesportskom ličnom greškom.

Na kraju, pobeda Srbije rezultatom 92:82.